Cellulit potrafi spędzać sen z powiek wielu osobom. Jest to problem natury estetycznej, z powodu którego wiele osób cierpi na spore kompleksy. Czym jest ta przypadłość i czy można ją zwalczyć? Mianem cellulitu określa się taki stan skóry, kiedy pojawiają się na niej grudki oraz nierówności często kojarzone z powierzchnią skórki pomarańczy.

Powodem występowania cellulitu jest zaburzenie skórne, a konkretnie nierównomierne rozłożenie podskórnych tkanek tłuszczowych. Występuje on głównie na brzuchu, pośladkach, biodrach i udach. W niektórych przypadkach cellulit widoczny jest wyłącznie w momencie, w którym skóra jest ściśnięta, w innych jednak można zauważyć go bez względu na to, w jakiej pozycji znajduje się ciało. W najbardziej zaawansowanym stadium cellulit dostrzec można nawet przez warstwę ubrań. Wtedy też zmiany skórne, grudki i guzki mogą być bolesne. Cellulit występuje przede wszystkim u kobiet – szacuje się, że problem ten dotyka blisko 80% kobiet dorosłych. Pojawia się zwłaszcza w okresie wzmożonego występowania hormonów – podczas dojrzewania, ciąży, menopauzy itp.

Głównym winowajcą pojawienia się cellulitu jest estrogen, zwiększający przepuszczalność naczyń w tkance podskórnej, co w konsekwencji prowadzi do powstawania obrzęków, które z kolei wywierają nacisk na komórki tłuszczowe. Choć nie jest to proste, dzięki podjęciu odpowiednich kroków cellulit na szczęście można zwalczyć. Sposobów zwalczania cellulitu jest sporo, niektóre z nich dają lepsze efekty, inne słabsze, najlepiej jednak podejść do problemu kompleksowo i stosować kilka metod. Ważne są samodzielne działania w domowych warunkach. Zaliczyć można do nich stosowanie odpowiednich kosmetyków, masaże i zrównoważona dieta. Najlepsze efekty przyniesie jednak połączenie tych działań ze specjalistycznymi zabiegami w gabinecie medycyny estetycznej. Regularne stosowanie kilku sposobów na walkę z cellulitem poprawia kondycję skóry i daje długofalowe, bardzo dobre rezultaty. Warto więc spróbować i pozbyć się kompleksów.

Scroll to Top